Akce

Velké letní setkání

Místomapa místa   

Kdy: 15. - 23.8.2020 (pouze pro členy Spolku Zeměsouznění), 

        21. - 23.8.2020 (pro veřejnost)

Letošní rok je klíčový pro vznik naší ekovesnice - máme rozjednanou koupi pozemku, který až magicky splňuje hlavní kritéria. Během konání Velkého letního setkání již budeme mít kupní smlouvu a sejdeme se s největší pravděpodobností na pozemku budoucí ekovesnice. Máme velkou radost, že se posuneme do fáze budování i ve hmotě. Díky tomu dochází ke změně a přizpůsobení průběhu setkání:

  1. pro další posun ekovesnice je důležité, aby naše společenství mělo prostor a čas sladit se a věnovat se společné práci na projektu a dohodách. Rozhodli jsme se proto rozdělit setkání na část pracovní a stmelovací, která bude jen pro členy spolku, a na část, kde se budeme věnovat i novým zájemcům a návštěvníkům.
  2. náš vysněný pozemek se nachází v prostoru vesnice zaniklé v padesátých letech. Od té doby se na místě nežilo a vzhledem k profilu terénu ani nehospodařilo. Nelze tedy očekávat zázemí, které poskytuje např. běžný kemp. Žádné sítě (elektřina, vodovod) nejsou na místě k dispozici a nejbližší vesnice je vzdálená cca 2 km. Je čistě na nás, co společně zvládneme na místě vytvořit. Již teď připravujeme polní kuchyň, nádrž na vodu, chladící tůňku a "kadichrám".

Pobyt pro členy od 15.-23.8.2020

Záměrem je stmelení komunity spolku Zeměsouznění a vytváření prvního zázemí ekovesnice. Plánování dalších kroků v rozvoji ekovesnice, večerní společné sdílení v kruhu a společná příprava veganského jídla budou pevnými každodenními body v programu. Postupné poznávání a naciťování pozemku pro vytváření vize ekovesnice v souladu s místem, členy komunity a permakulturními principy. V současnosti jsou na pozemku dvě polorozpadlé kamenné stodoly. Průkopnické práce budou zahrnovat vyklizení jedné ze stodol, ranní kosení trávy a výstavba letního zázemí - kuchyně, sprchy, kadibudky, přístřešek na společné setkávání a jídlo i hledání a tvoření cestiček ze slámy. Další program se bude odvíjet od setkání a sdílení vždy po snídani a večeři, např. ranní meditací, koupání v tůňce, cvičení jógy, sběru bylin či zpěvu a sdílení při ohni.

Pobyt pro veřejnost a zájemce od 21.-23.8.2020

Víkend pro veřejnost bude rozšířen o komentovanou sobotní prohlídku pozemku, seznámení se s koncepcí ekovesnice a jednotlivými členy komunity Zeměsouznění. Možnost zapojení do dalších o víkendu probíhajících aktivit je vítána.

Soulad žití a tvoření s přírodou vede k uvědomění si sebe jako součást vyššího celku a i my bychom velmi rádi přistupovali k pozemku, jeho objevování a spolutvoření prostoru s maximální úctou. Vnímáme i sebe zatím jako návštěvníky tohoto jedinečného místa, a proto prosíme všechny o respektování vyhrazených zón, využívání připravených přírodních hygienických prostředků a omezení dovozu plastových odpadů. Ideálně, co si na místo dovezeme, si také odvezeme.

Cena za společné jídlo (hrazeno pouze v Kč):

Oběd - 100 Kč

Večeře - 100 Kč

(Snídaně každý řeší individuálně)

Cena za pobyt:

1 den pobytu - 200 Kč

(Den pobytu je buď bez přespání nebo s přespáním ve vlastním stanu, karavanu atd.)

Záloha:

členi: 1000 Kč / osobu

zájemci a veřejnost: 400 Kč/ osobu

Pro závazné přihlášení vyplňte prosím přihlášku na Velké letní setkání a zaplaťte zálohu na účet spolku: 2701380463 / 2010 Poznámka: Akce VLS

Těšíme se na tebe :)


Výlet v okolí Berounky - neděle 05.07.

Ahoj, zveme tě na pohodový jednodenní výlet za Prahu. Pokud tě zajímá dění ve Spolku, nebo máš chuť s námi jen tak neformálně poklábosit a poznat nové přátele, tak tohle je skvělá příležitost :-)

Čeká nás cesta lesem, panoramatické skalní vyhlídky, bájný hrad Kazín a krásné údolí Berounky.

Sraz je na vlakové zastávce ve Všenorech v 10.50 hodin, kdy tam přijíždí vlak z Hlavního nádraží (odjezd 10.18 hod) nebo ze Smíchova (10.24 hod).

V plánu je i (pozdní) oběd v restauraci U Kubíčků v Kazíně.

Výlet zakončíme společným posezením, hraním a zpíváním na pláži v Mokropsích.

Trasa vychází zhruba na 10 km.


Trasa výletu:
https://en.mapy.cz/s/paferucabe

(kdyby to vypadalo, že nám počasí nebude přát, zkusíme vymyslet náhradní plán - sledujte náš web.)

Organizátor akce: Dita - Tel. 776 76 52 53


Rozvoj týmové spolupráce

Místo: Farma Jardy Chroňáka v Písku (Hůrka 24/14, Písek, 397 01)
Kdy: 19-21.6. 2020

Zvu tě na klíčový víkend pro všechny, kteří to myslí vážně se zakládáním ekovesnice. Už bude jasno, zda půjdeme do koupě pozemku v Pěčkovicích. Potrvá celý víkend a povede nás Jarda Chroňák. Jarda žije na farmě u Písku, sází stromy a chová zvířata, současně se specializuje na tvorbu, organizaci a vedení týmových rozvojových aktivit v Týmové akademii.

 Cíl víkendu:

  1. Poskytnutí prostoru pro sdílení emocí i potřeb v rámci komunity,
  2. Zvědomění oblastí pro zlepšení společného fungování při zakládání ekovesnice,
  3. Sestavení společného plánu klíčových aktivit do konce roku 2020
  4. Sladění přirozených rolí jednotlivců s definovanými cíli, rolemi a potřebami komunity.      

Organizace: Přespávání ve stanech u Jardy na pozemku v údolí (světlo, elektro, kadibudka, dešťovka i barely s pitnou vodou, přístřešek s lavicemi a možnost přípravy jídla na ohni přímo v údolí. Sprchy a klasické sociálky nahoře u divadelní stodoly. Akce bude bez větších dětí, abychom se mohli soustředit.
Záloha na společné jídlo a akci: 500 Kč zaslat na účet spolku: 2701380463 / 2010 Poznámka: Akce Rozvoj 
                                                                                                       
PS: V pátek plánujeme příjezd do 19:00 h. kdo víte, že přijedete později dejte mi vědět na email nebo na telefon. Před odjezdem uklidíme společné prostory atd. Odjezd v neděli cca okolo 17:00. 

Pokud se chceš přihlásit, stačí mi poslat email: jana.ledlova@zemesouzneni.cz


Přednáška o konceptu ekovesnice

Místo: Jógacentrum, Velichovská 17, Praha Stodůlky
Kdy: 24.6. 2020 od 18:30 h.

Spolek Zeměsouznění je inspirován koncepcí ekovesnice vypracovanou ve spolupráci se Světovou sítí ekovesnic, kterou poprvé představil před rokem. Samotná koncepce popisuje nejen stávající výzvy lidstva na planetě Zemi, ale především navrhuje na základě úspěšných řešení ve světě jedno z možných konkrétních systémových řešení zasazených do Česka. Dotýká se vnitřní proměny jednotlivce, zdraví, holistického pohledu na svět, hodnotové orientace, komunitních dovedností, permakultury, přírodních staveb, solidární a cirkulární ekonomiky, ale i lokální měny a celostního komunitního podnikání.
Kam jsme se my ve Spolku Zeměsouznění posunuli? Co je ještě nezbytně nutné dokončit před koupí pozemku pro soběstačnou ekologickou produkci potravin? Co jsme změnili a proč? Položili jsme si 6 klíčových otázek: Co? Proč? Jak? Kdy? Kde? S kým? a jejich odpovědi vám představíme společně s aktuálním stavem v jednotlivých oblastech.
Mluvit se bude také o pozemku v bývalé obci Pěčkovice, na kterém máme v plánu začít tvořit naší ekovesnici.