Návštěva dánské ekovesnice Munkesoegaard

15.01.2019

Základní fakta o projektu:

Vesnice byla založena v roce 1995 a je navržena, aby poskytla rozmanitost ,co se týká velikosti jednotlivých domů, struktury vlastnictví a podpory různých věkových skupin.
Ve vesnici je celkem 100 řadových domů s více jak 200 obyvateli.Komunita je rozvržena do pěti jednotlivých částí, každá s 20ti domy a vlastními společnými prostory.
Vlastnictví je navrženo tak, že jedna část je přímo ve vlastnictví obyvatel vesnice (jednotlivé rodinné domy). Druhá část je společenství vlastníků (obyvatelé vlastní celou část společně skrze sdružení a každý jednotlivě vlastní podíl dle plochy,kterou obývá). Zbylé tři části jsou v nájmu obyvatel. Obyvatelé, kteří bydlí v nájemní části mají v rámci komunity omezená práva.

Každý obyvatel je aktivně zapojen do pracovních skupin (min. do dvou skupin), jedna v rámci části, ve které žije a poté ve skupině v rámci celé vesnice. Většina obyvatel dojíždí do zaměstnání a povinnosti v rámci skupin zaberou pár hodin týdně. Pracovní skupiny lze měnit.
Části vesnice jsou rozděleny následovně:

  • Část pro mladé lidi
  • Část pro seniory
  • Ostatní části jsou otevřeny pro všechny
  • Vesnice ma výbor, ve kterém jsou členové ze vsech části vesnice (pouze členové v nájmu maji omezená rozhodovací práva).

V rámci vesnice není žádná škola/vzdělávací centrum, jelikož v blízkosti je spousta škol typu "svobodného" vzdělávání.

Celá komunita má jeden společný objekt, starou farmu, která se nachází uprostřed vesnice. Je zde kavárna, malý obchod s organickými produkty, místo pro jízdní kola, pokoje na krátkodobý pronájem, kanceláře k pronájmu, dílna a místo pro zvířata.

Materiál domů je převážně dřevo (ekologické nátěry), vnitřní příčky jsou z nepálených cihel a izolace domu je na bázi drceného papíru. Majitelé nemovitostí si ve své části postavili objekt pro společné aktivity ze slámy a hlíny.

Energie k vytápění je z vlastní malé elektrárny na dřevěné pelety. Slouží k ohřevu vody v centrálním topení a teplé vody. Společné prostory jednotlivých částí mají solární koletory pro ohřev teplé vody (funguje během celého léta). Na několika střecha jsou instalovány fotovoltaické panely, většina el. energie je však dodávána ze sítě.

Vesnice má vlastní recyklační centrum, kde obyvatelé třídí své odpady, včetně recyklačního centra na oblečení. Recykluje se moč obyvatel, je odváděna do nádrží a poskytována místním zemědělcům k hnojení. Odpad z kuchyně a zahrad je kompostován.
Odpad z domácností je sveden do přírodní pískové filtrace. Z objektů společných prostor je sváděna dešťová voda, kterou využívají na praní. Každá domácnost má separační toaletu.

Můj osobní pocit z návštěvy vesnice je velmi pozitivní. Ačkoli je vesnice zasazena v těsné blízkosti "klasických" obytných části a kousek od místní univerzity, když jsem byl bezprostředně ve vesnici, tak díky zeleni a rozložení vesnice, nemáte vůbec pocit, že by se v blízkosti nacházeli další rezidenční výstavby.

Ve vesnici jsem byl o víkendu. Spousta dětí hrajících si společně, pár obyvatel na zahrádkách a několik obyvatel jsme potkali, když jsme procházeli jednotlivé části. Ve vesnici panuje velmi uvolněná a přátelská atmosféra, každý se zastaví minimálně na pár slov.
Měl jsem možnost navštívit společné prostory jedné části, kde jsem mluvil s několika obyvateli. Je úžasné vidět jak vesnice žije, takto si nějak představuji zdravý organismus, celek. Vše funguje hladce, každý je přirozeně zodpovědný a vědom, že je součástí celého organismu a dle toho se chová.

Ano bylo tam několik případů, kdy byli problémy s některými obyvateli, ale vše bylo vyřešeno v rámci otevřené komunikace.

Slyšel jsem pouze o dvou případech a to jsem se bavil s obyvateli, kteří jsou ve vesnici více jak 10let. Jeden z "problemových" obyvatel opustil komunitu na základě vlastního rozhodnutí a další tam stále, žije, ale už o něm (jako problemovém) "nevědí".
Ve zkratce základní rozdíl, který jsem pociťoval oproti životu mimo vesnici, nepanuje tam oddělenost.
Komunitní žití, je příklad pro zdravou společnost. Nicméně slovo komunita, může být zavádějící, protože nemá jednotnou definici a i bez toho si každý může představit něco jiného. Pro mě je komunita příklad zdravého organismu, kdy si každý člen uvědomuje svou zodpovědnost a roli v celku a tím i svůj vliv na vše ostatní na této planetě.
Návštěva takového projektu může být inspirací pro každého, možností jak si na vlastní kůži ověřit jaká je realita, než začneme soudit na základě doměnek a bez vlastních zkušeností.


Petr Němeček

Fotogalerie z návštěvy:
https://drive.google.com/folderview?id=1GZqenmJK38G9sBD2fwJAREEmISG-SKE

Přehled ekovesnic a komunit:

https://www.ecovillage.org

https://www.ic.org